Infrastruktura IT pełni w dzisiejszych czasach ogromną rolę. IT, czyli technologia informatyczna, towarzyszy nam na każdym kroku, zarówno w życiu prywatnym, jak i na polu zawodowym. Regularne audyty są niezbędne, aby zapewnić firmowej infrastrukturze IT maksymalne bezpieczeństwo. Tym bardziej, że jest ona stale narażona choćby na ataki hakerskie. 

Na czym polega kompleksowy audyt IT?

Każdy audyt zawsze rozpoczyna się konsultacją, podczas której uzyskuje się istotne informacje na temat oczekiwań klienta czy krytycznych elementów infrastruktury IT. Specjaliści informują również o etapach prac, które zostaną przeprowadzone. Audyt polega na:

  • specjalistycznym przeglądzie wszystkich zasobów danego przedsiębiorstwa
  • analizie znalezionych problemów
  • wskazaniu potencjalnych zagrożeń
  • zabezpieczeniu systemu 
  • przygotowaniu planu działania w razie ewentualnego wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa IT

W zależności od potrzeb i oczekiwań klienta audyt może dotyczyć wszystkich kwestii infrastruktury IT, jak również tylko jej części, np. zarządzania hasłami czy przyznawania uprawnień. Aby analiza była skuteczna warto poddać jej trzy składowe:

  • sprzęt
  • oprogramowanie
  • bezpieczeństwo informacji

W ramach analizy sprzętu ocenia się konfigurację serwerów i stacji roboczych oraz dokonuje inwentaryzacji zasobów. W przypadku oprogramowania ocena obejmuje licencji czy samego procesu instalowania. Natomiast bezpieczeństwo informacji odnosi się do sprawdzenia zarządzania dostępem poszczególnych użytkowników do ważnych informacji czy polityki bezpieczeństwa.

Raport z audytu

Po zakończeniu prac klient otrzymuje szczegółowy i rzetelny raport podsumowujący wszelkie wnioski. Wskazuje on również obszary wymagające poprawy czy dopracowania. To jednak nie wszystko – wiele przedsiębiorstw nie posiada wiedzy i umiejętności pozwalających na poprawę bezpieczeństwa. Dlatego firmy prowadzące audyty pomagają także w procesie wdrażania takich zabezpieczeń. Audyt IT można wykonać w przypadku każdej firmy, bez względu na jej wielkość czy branżę. W zależności od rozległości infrastruktury może on potrwać od 1 do 3 dni. 

Dlaczego warto wykonać audyt infrastruktury IT?

Awaria sprzętu lub połączenia internetowego potrafi całkowicie zdestabilizować pracę całej firmy. Ataki hakerskie mogą wpłynąć nie tylko na działanie pracowników, ale i na bezpieczeństwo całej firmy. Zwłaszcza, gdy dojdzie do wykradnięcia ważnych danych lub usunięcia istotnych plików. W zależności od czasu trwania i skali takiego ataku, szkody mogą wręcz wpłynąć na przysłowiowe “być albo nie być” danej firmy na rynku. 

Dzięki audytowi infrastruktury IT przedsiębiorca pozna aktualny stan bezpieczeństwa przechowywanych w sieci informacji i danych oraz wszystkich aspektów wpływających na funkcjonowanie firmy. Audyt przeprowadza się również pod kątem wydajności posiadanego sprzętu, jako że błędy w oprogramowaniu zainstalowanym na firmowych komputerach mogą znacznie obniżać jakość i efekty pracy.