Bezpieczeństwo dla platformy SAP jest niezwykle istotnym czynnikiem mającym wpływ na funkcjonowanie całego systemu klienta. Zgodnie z rekomendacjami SE16N powinno się wykonywać cykliczne działania poprawiające funkcjonowanie infrastruktury SAP. Czym więc dokładnie jest bezpieczeństwo SAP i co należy o nim wiedzieć?

Oprogramowanie SAP

SAP to światowy lider oprogramowania ERP (planowanie zasobów przedsiębiorstwa). Ogólna zasada działania tego typu systemów polega na zbieraniu, analizie, a następnie wykorzystaniu zdobytych informacji do podejmowania optymalnych decyzji. SAP powstało ponad 40 lat temu, konsekwentnie rozwijając się i proponując coraz nowsze rozwiązania. Współcześnie oferuje pełną modułowość i zintegrowanie w oparciu o jedną bazę danych.

Na czym polega bezpieczeństwo SAP?

W trakcie ewentualnego ataku na system SAP haker może uzyskać dostęp do cennych, niekiedy kluczowych dla działania firmy informacji systemowych. Konsekwencje mogą być opłakane – wykradanie danych osobistych klientów, informacji o produktach, unikalnych receptur czy informacji o wynagrodzeniu. Wszystko to może nastąpić w sposób niezauważony dla właściciela firmy czy jego pracowników.

Bezpieczeństwo SAP pozwala ewidencjonować ryzyko oraz klasyfikować je wg priorytetów, by organizacja posiadająca system SAP mogła szczegółowo poznać i wyeliminować ewentualne zagrożenia. Badanie bezpieczeństwa i zgodności SAP obejmuje między innymi sprawdzanie:

  • sieci
  • systemu operacyjnego
  • bazy danych
  • parametrów
  • konfliktów SoD

W oparciu o dostarczane matryce ryzyk i konfliktów. Stanowi to gwarancję bezpieczeństwa całego systemu, a więc i działalności firmy.