Cyberbezpieczeństwo jest jednym z najnowszych i najbardziej palących trendów w świecie IT w ostatnim czasie. Bezpieczeństwo danych, sprzętu i oprogramowania dla wielu firm stanowi podstawę funkcjonowania. Szczególnie w obliczu coraz to nowych regulacji związanych z ochroną danych – zwłaszcza osobowych.

W związku z tym coraz więcej firm kładzie nacisk na zabezpieczanie swoich środowisk, a wirtualizacja jest jednym z najskuteczniejszych i najczęściej stosowanych rozwiązań.

Na czym polega wirtualizacja? Jakie są jej wiodące cechy? Komu powinna być zlecona wirtualizacja?

wizualizacja-systemow-SAP-S4-HANA-jasna

Czym jest wirtualizacja sprzętowa?

Wirtualizacja stosuje serwery lub komputery do ich podziału i wytworzenia w ten sposób odrębnych środowisk roboczych. Dzięki jej zastosowaniu programy czy aplikacje mogą być wykorzystywane na innych, niepowiązanych fizycznie z serwerem urządzeniach.

Poprzez wyodrębnienie i izolacje przestrzeni użytkowych, trudniejszym do wykonania staje się atak hakerski. Firmy natomiast zyskują możliwość łatwego dostępu do danych i sprzętu, jak również z łatwością mogą udostępniać swoje zasoby partnerom i kontrahentom.

Wirtualizacja sprzętowa to także ukłon w stronę osób pracujących zdalnie. Poprzez stosowanie tego rozwiązania, pracownicy z perspektywy swoich domów mogą mieć dostęp do zasobów, które umożliwiają im prawidłowe wykonywanie swojej pracy.

Dlaczego warto korzystać z wirtualizacji sprzętowej?

Wirtualizacja zasobów niesie z sobą wiele korzyści dla firm. Mimo potrzeby stosunkowo dużej inwestycji na początku, jej efekty szybko zwracają poniesione koszty.

Dzięki wirtualizacji możliwe jest stuprocentowe zagospodarowanie przestrzeni dyskowej. Podział dysku czy serwera na mniejsze, odseparowane części pozwala w pełni zagospodarować posiadane miejsce.

Ponadto, zapewnia ona łatwy dostęp każdemu uprawnionemu użytkownikowi. Wystarczy znać odpowiednie kody wejść i można zalogować się w danym systemie z dowolnego miejsca i o każdej porze.

Łatwość obsługi to kolejna z zalet tego rozwiązania. Transferując dane do chmury możemy bez trudu dzielić się plikami czy oprogramowaniem z partnerami i współpracownikami.

Wszystko to sprawia, że cyfrowe zasoby przedsiębiorstwa są bezpieczne i znacznie bardziej odporne na ataki. Ograniczenie ryzyka wycieku danych z kolei pozytywnie wpływa na odbiór firmy i zaufanie do niej ze strony konsumentów.

Wirtualizacja, by spełniała nasze oczekiwania musi zostać przeprowadzona we właściwy sposób. Warto do tego zadania zaangażować specjalistów. Dzięki ich pomocy całość będzie działać prawidłowo. Co więcej, będziemy mogli liczyć na wsparcie w razie jakichkolwiek usterek czy problemów.