Pamięć masowa

Poziom Parametry9 x 5 x NBD24 x 7 x 4h24 x 7 x FIX
Call centerDni robocze
8.00 - 17.00
24 x 724 x 7
Czas reakcji2h2h2h
Dostarczenie części zapasowychtaktaktak
Wymiana części on-site przez inżynierataktaktak
Gwarantowany czas naprawyxxtak
4, 12, 24 godziny
Dostęp do materiałów i dokumentacji technicznejtaktaktak
Dostęp do nowszych wersji oprogramowaniataktaktak
Aktualizacja oprogramowaniataktaktak
Przeglądy serwisoweopcjonalnieopcjonalnieopcjonalnie
Audyt infrastruktury ITopcjonalnieopcjonalnieopcjonalnie

Pamięć masowa inaczej pamięć trwała, to urządzenie, które pozwala na przechowywanie dużych ilości danych przez długi czas. W przeciwieństwie do pamięci operacyjnej nie pozwala jednak na adresowanie pojedynczych bajtów. Ponadto czas jej dostępu przez procesor jest znacznie dłuższy. Pamięć masowa ma olbrzymi wpływ na szybkość działania jednostek operacyjnych. Tak samo jak aktualizacja oprogramowania przyśpiesza jego działanie, tak również nośniki pamięci masowej zwiększają szybkość kopiowania, przetwarzania i wysyłania różnego rodzaju danych.

Zastosowanie pamięci masowej w komputerach ma olbrzymie znaczenie dla ich prawidłowego działania. Obecnie szerokie wykorzystanie pamięci masowej jest bardzo ważne nie tylko dla użytkowników indywidualnych, ale także biur i przedsiębiorstw. Im większa sieć komputerowa oraz wielkość danych, tym większa ilość pamięci masowej będzie potrzebna do skutecznej obsługi. W obecnych systemach pamięci masowej niezwykle szerokie zastosowanie znalazły dyski sieciowe tj. NAS, pamięci SSD oraz macierze dyskowe.

Współcześnie bez możliwości szerokiego zastosowania pamięci masowej niemożliwe byłoby prosperowanie przedsiębiorstw na tak technologicznie wysokim poziomie. Inwestując w pamięć masową, często bezpośrednio inwestuje się w większą wydajność firmy.

Rodzaje pamięci masowej – dysk twardy, dysk SSD

Póki co jesteśmy w stanie wyszczególnić dwa najbardziej popularne i najczęściej wykorzystywane rodzaje pamięci masowej. Jest to rzecz jasna dysk twardy, który obecnie przypisany jest do każdego komputera obecnego w powszechnej sprzedaży, ale wyszczególnić można również dyski SSD (flash), które nie są przypisane do danego urządzenia. Mowa tutaj między innymi o pendrive na USB – choć mało kto zdaje sobie z tego sprawę, to także jest pamięć masowa, zupełnie tak jak dysk HDD z komputerów. Informacje zapisane na tych rodzajach dysków są trwałe, w związku z czym takie przechowywanie danych jest niezwykle skuteczne.

Serwery pamięci masowej i metody przechowywania danych

Pamięć masowa umożliwia trwałe przechowywanie danych i obecnie trudno wyobrazić sobie komputer, który nie dysponowałby dyskiem HDD. Codzienne funkcjonowanie bez dysku SSD również może wydawać się trudne, ponieważ za pomocą swojej wydajności oraz możliwości przechowywania naprawdę dużej liczby gigabajtów danych znacznie ułatwia życie każdemu z nas. Nie można zaprzeczyć, że każdy z nas posiada przynajmniej kilka produktów w dużej mierze ułatwiających posiadanie nawet dużych, największych plików.

Rozwiązania dla firmy – dysk storage

Choć samodzielna praca w domu lub biurze nie wymaga pokaźnych mocy przerobowych oraz potężnego źródła pamięci masowej, to w przypadku nieco większych projektów zdecydowanie warto zastanowić się nad zaimplementowaniem skutecznego źródła pamięci masowej w firmie. Dysk storage technology to jedno z rozwiązań, które umożliwia niezwykle wygodną, zespołową pracę w przypadku nawet największej firmy. Mówimy tutaj o sposobie przechowywania o znacznie większej pojemności niż w przypadku jakiegokolwiek dysku HDD czy dysku SSD – za pomocą tego oprogramowania można przechowywać naprawdę ogromne ilości danych w bezpieczny sposób. Warto mieć na uwadze, że na rynku dostępne są różne dyski o różnorakim sposobie działania oraz efektywności.

Urządzenia pamięci – przechowuj dane na urządzeniach blokowych

Podsumowując, pamięć masowa jest obecnie niezwykle istotna w funkcjonowaniu nie tylko prywatnych urządzeń, ale także zespołów komputerów wchodzących w skład obszernego systemu każdej większej firmy. Dlatego nie warto oszczędzać na tym rozwiązaniu i zdecydować się na skuteczny i pojemny sposób przechowywania danych. Pod względem pamięci masowej warte uwagi są przede wszystkim serwery storage, które zapewniają ogromny komfort, skuteczność, a także opłacalność, bowiem jest to niezwykle przystępna inwestycja, która może bardzo szybko się zwrócić.

Pamięć masowa.

Co to jest Pamięć masowa? Dowiedz się więcej o systemach pamięci masowej

Współcześnie pamięcią masową zarządzają specjalistyczne systemy operacyjne. Oczywiście pamięć operacyjną najczęściej wybiera się do takich urządzeń jak laptopy. Jednak to pamięć masową większość użytkowników uważa za niezbędną w ramach przechowywania danych przez długi czas. Obecnie istnieje wiele nowoczesnych rozwiązań w zakresie pamięci masowej m.in. software defined storage lub network attached storage. Tym samym w największym skrócie pamięć masowa to pamięć trwała, która umożliwia przechowywanie bardzo dużych danych. Jednak nie pozwala na adresowanie pojedynczych bajtów, a czas jej dostępu przez procesor jest zdecydowanie dłuższy. Warto pamiętać, że podczas wymiany sprzętu, aby zachować dotychczasową pamięć masową, należy ją przenieść na nowe urządzenie. Tu z pomocą przychodzi wiele nowoczesnych rozwiązań m.in. dyski SSD oraz systemy pamięci Flash.

Dyski SSD

Dyski SSD to innowacyjne metody, dzięki którym przechowywane dane są bezpieczne i możliwe do zgrania na dowolnym urządzeniu. Można wgrywać na nie wiele aplikacji, plików, filmów i innych zasobów do ponownego wykorzystania. Tym samym dysk SSD, to:

  • krótki czas dostępu do danych,
  • duża odporność na uszkodzenia mechaniczne,
  • brak ruchomych części.

Obecnie dyski SSD to bardzo popularne rozwiązanie, które pozwala na przechowywanie dużych ilości plików w zależności od tego jak duża jest karta pamięci. Współcześnie wykorzystanie dysków przenośnych jest coraz większe, przede wszystkim ze względu na wygodę, a także wydajność, którą oferują w ramach ich użytkowania.

System pamięci Flash

Systemy pamięci Flash to rodzaj pamięci komputerowej, która w gruncie rzeczy stanowi rozszerzenie konstrukcyjne poprzednich systemów. Warto pamiętać, że dostęp do pamięci Flash wykorzystuje stronicowanie pamięci m.in. operacje odczytu tak jak zapisu i kasowania danych. Cechą, która zdecydowanie wyróżnia pamięć Flash, jest szerokie wykorzystanie technologii komórek wielostanowych.

Serwis pamięci masowej

Zgłoszenie serwisowe

    Strona korzysta
    z plików Cookies.
    Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.