Sztuczna inteligencja jest jednym z najgorętszych wątków ostatnich lat. Jej rozwój można odczuć na każdym kroku. Spotykamy ją głównie w internecie, gdzie wspiera i automatyzuje szereg zadań w różnych dziedzinach. Oprogramowanie to przeważnie jest osadzone w infrastrukturze cyfrowej, a firmom jak Huawei serwer gromadzi wszelkie zasoby.

Sztuczna inteligencja wspiera nas również w pracach domowych, wspomaga rolnictwo, odciąża pracowników biurowych, poprawia wydajność transportu, logistyki i innych gałęzi przemysłu. Coraz więcej firm sięga po to rozwiązanie w celu optymalizacji swoich procesów i wzmacniania pozycji rynkowej.

W jaki sposób działa sztuczna inteligencja? Na czym się opiera? Które sektory najchętniej korzystają z jej dobrodziejstw?

Pamięć masowa.

Czym jest sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja opiera się na oprogramowaniu, którego celem jest nadanie maszynom ludzkich cech. Dzięki temu zaprogramowane urządzenia mogą rozwiązywać problemy, interpretować dane, planować wydarzenia i nieustannie się uczyć.

Uczenie maszynowe, które stosuje się do “trenowania” sztucznej inteligencji, sprawia, że za pomocą czujników maszyny są w stanie odbierać dane i reagować na nie w określony sposób. W ten sposób rozwija się ich autonomiczność oraz użyteczność.

Sztuczna inteligencja – współczesne zastosowanie i perspektywy

W wyniku rozwoju tego trendu, na rynku wykształciło się sporo firm, które pracują nad ciągłym ulepszaniem wydajności sztucznej inteligencji i jej wdrażaniu do różnych dziedzin.

Przedsiębiorcy, którzy chcą wykorzystywać SI w swoich biznesach przeważnie polegają na sprawdzonych rozwiązaniach. Udostępniany przez firmy takie jak Huawei serwer zapewnia wynajmującym kompleksowe rozwiązania z zakresu SI, wsparcie oraz stały dostęp do najważniejszych aplikacji.

Gdzie wspomoże nas sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja to, jak wspomniano wyżej, cały szereg zastosowań. Pierwszym z brzegu przykładem jej egzystencji w codziennym życiu są reklamy online – często spersonalizowane i dopasowane do naszych zainteresowań – to SI stoi za tym by algorytm trafiał z przekazem. Podobnie jest z wyszukiwarkami, tłumaczami czy asystentami online – robią to maszyny.

Inną kwestią są budowane coraz częściej inteligentne budynki – ucząc się ludzkich zachowań i analizując otoczenie optymalizują zużycie energii i temperaturę we wnętrzu. Internet rzeczy to kolejna z odnóg SI – sterowanie urządzeniami domowymi z perspektywy aplikacji wydaje się komfortowe i pozwala oszczędzić czas.

Tak naprawdę zastosowania SI można wymieniać bez końca. Czerpią z niej m.in. branże takie jak: medycyna, przemysł, transport, rolnictwo, cyberbezpieczeństwo czy ochrona środowiska. A to tylko niewielki wycinek i prolog tego co czeka nas w przyszłości.